6533b85bfe1ef96bd12bb7c0

RESEARCH PRODUCT

Samotność i relacje społeczne u osób powyżej 60. roku życia

subject

poczu­cie samot­nościosoby po 60. roku życiapsychologiarelacje społeczne

description

Celem bada­nia była anal­iza czyn­ników wpły­wa­ją­cych na poczu­cie samot­ności u osób po 60 roku życia. Sprawd­zono: (1) czy osoby po 60. roku życia mieszka­jące w domach wielopokole­niowych będą różnić się istot­nie pod wzglę­dem poczu­cia samot­ności w porów­na­niu z osobami z innych grup; (2) czy ist­nieje współza­leżność między liczbą domowników/osób w otocze­niu respon­denta a jego poziomem samot­ności; (3) czy ist­nieje współza­leżność między wiekiem osób badanych a natęże­niem poczu­cia samot­ności; (4) czy natęże­nie poziomu samot­ności różni się w zależności od płci; (5) czy natęże­nie poziomu samot­ności różni się w zależności od zaan­gażowa­nia (lub jego braku) w wykony­wanie akty­wności dodatkowych. Badanie miało charak­ter anki­etowy. Do pomi­aru natęże­nia poczu­cia samot­ności wyko­rzys­tano Skalę Samot­ności. Dowiedziono, że najbardziej samotni czują się mieszkańcy domów wielopokole­niowych i osoby prze­by­wa­jące w domach spoko­jnej starości. Najm­niej samotne czują się osoby samodziel­nie zamieszku­jące na osied­lach. Im więcej ludzi zna­j­duje się w otocze­niu osób po 60. roku życia, tym bardziej czują się oni samotni. Poczu­cie samot­ności nie ma związku z wiekiem respon­den­tów. Wyższe, w porów­na­niu z mężczyz­nami, poczu­cie samot­ności deklarują kobi­ety. Osoby akty­wne czują się istot­nie mniej samotne w porów­na­niu z osobami niezaan­gażowanymi w dodatkowe akty­wności. Warto zachę­cać osoby po 60. roku życia do samodziel­nego mieszka­nia w otocze­niu innych osób na osied­lach. Dobrym rozwiązaniem jest włączanie tych osób w dzi­ałal­ność różnorod­nych grup for­mal­nych i niefor­mal­nych. Szczególną uwagę warto poświę­cić kobi­etom po 60. roku życia, które deklarują wyższy poziom poczu­cia samot­ności niż mężczyźni

https://repo.uni.opole.pl/info/article/UO20928fba997143468a221da8eb74e175/